Kim jesteśmy

W bezechowej komorze
Mieli dawniej swą lożę
Teraz mierzą PTC
Choć nikt nie wie co to jest...

Studenckie Koło Akustyków działa przy Instytucie Akustyki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. To prawdopodobnie najgłośniejsze z kół naukowych działających na UAMie.

Trochę historii

Oficjalnie, SKA zostało wpisane przez rektora na listę kół naukowych w czerwcu 2013 roku, jednak początki studenckich działań naukowych na polu akustyki miały miejsce wcześniej. Pewne źródła podają, że w 2010 roku nastąpiła reaktywacja Sekcji Akustyki Studenckiego Koła Naukowego Fizyków UAM. Kierownikiem Sekcji była wówczas Wiesia Łysy. W roku akademickim 2011/2012 stery przejęła Sonia Stasiak, by przekazać je następnie Eli Maniakowskiej. Po roku działań pod wodzą Eli Sekcja Akustyki w końcu mogła przestać istnieć, albowiem dzięki wspólnemu wysiłkowi rekrutujących się z Sekcji członków-założycieli oficjalnie zaistniało Studenckie Koło Akustyków. Koło pod wodzą Eli zaczęło swoją działalność od mocnego akcentu - organizacji Ogólnopolskiej Studenckiej Konferencji Akustyków, która okazała się być ogromnym sukcesem. Niesiony entuzjazmem nowy zarząd, wybrany na rok 2014/2015, postanowił zorganizować kolejną edycję tego wydarzenia, która, podobnie jak poprzednia, zakończyła się sukcesem.

Działalność SKA

Zajmujemy się przede wszystkim popularyzacją nauk fizycznych, szczególnie na niwie akustycznej, spotykamy się na seminariach, wykładach, organizujemy pokazy eksperymentów akustycznych oraz ogólnofizycznych. Zorganizowaliśmy ponadto dwie konferencje studenckie poświęcone akustyce, patrz: OSKA 2013 i OSKA 2014. Mówiąc bez ogródek, robimy wszystko, aby empirycznie dowieść nietrywialnej tezie, iż mamy monopol na dźwięki!

Seminaria

W ramach naszych wewnątrzkołowych spotkań seminaryjnych, podążaliśmy w kierunku (a raczej wszechkierunku) tematów typowo akustycznych. Ówczesna kierownik Sekcji Akustyki, Sonia Stasiak, przybyła prosto z Singapuru, aby opowiedzieć nam o swojej pracy W firmie Siemens oraz życiu w tym odległym zakątku świata. Mieliśmy także okazję spotkać się pracyjącym w Danii Adamem Kuklasińskim, także niegdysiejszym kierownikiem Sekcji, który opowiadał nam co nowego w aparatach słuchowych piszczy (program ITN-DREAMS). Z kolei aktualnie urzędujący Prezes SKA, Kacper Wojaczek, przybliżył nam fascynującą kwestię powstawania efektów dźwiękowych w filmie. Wszystkim żądnym wiedzy, z jakiego inwentarza fonemowego korzysta piszcząca wiewiórka spuszczająca orzechy na głowę słonia opowiadała z kolei na jednym ze spotkań nasza obecna wiceprezes.  Sekretarz naszego koła, Marta Obrempalska, zafascynowała nas niezwykłymi możliwościami ludzkiego narządu głosotwórczego, opowiadając o rozszerzonych technikach i prezentując nam próbki dźwiękowe rodem z horrorów.

Popularyzacja nauki

Istotną częścią naszej działalności jest również organizowanie pokazów dla młodych, zdolnych miłośników nauk przyrodniczych, a było tego sporo, m.in. zaznaczyliśmy naszą obecność na poznańskim Festiwalu Nauki i Sztuki w latach 2012 – 2016.

W marcu 2015 r., na zaproszenie Koła Naukowego Akustyki Architektonicznej działającego przy AGH, przygotowaliśmy warsztaty nt. funkcjonowania oraz badania słuchu, a także zwróciliśmy uwagę na problem zależności pomiędzy niewielkim ubytkiem słuchu a komfortem akustycznym w pomieszczeniach.

Przyszłość

W przyszłości, oprócz działań bieżących, przygotowujemy się do udziału w OSCE 2016, którą zorganizuje zaprzyjaźniony ośrodek w Krakowie – AGH.

Skład zarządu SKA:

• Karolina Grzelak - prezes
  • Marta Obrempalska - wiceprezes
  • Małgorzata Siluk - sekretarz
  • Mateusz Skrok - skarbnik
  • Joanna Zaldivar Batista - członek zarządu

Opiekun naukowy - dr Jacek Konieczny

Studenckie Koło Akustyków
Wydział Fizyki UAM
ul. Umultowska 85

skamałpkaamu.edu.pl

Aby być na bieżąco, najlepiej poprosić władze SKA o dopisanie do listy mailingowej.
Można też polubić nas na fejsbuku.